= Hobby =
Jest wiele hobby na całym świecie
My mamy wspaniałe, jak dobrze wiecie
Elektronika tak mocno poraziła
Krótkofalowców z nas uczyniła

 

Historię swą mamy tak cudną i piękną
Czytając ją – czasami nogi nam miękną
W szeregach mamy uczniów, stolarzy
Kierowców, piekarzy oraz lekarzy

 

Mimo zawodów tak bardzo wielu
Każdy z nas radio ma na swym celu
Ludzie nas za dziwaków mają
Anteny na dachu nas tylko zdradzają

 

Wśród nas operatorzy i zwykli grzebacze
Telegrafiści i szmat przeżuwacze
W konstrukcjach lampy, tranzystory
Obecnie czas przyszedł i na procesory

 

Oprócz titawy, fonii oraz obrazu
Czas na formy cyfrowego przekazu
Pomysłów i technik jest już do woli
Od tego wachlarza aż głowa boli

 

Ciągle spragnieni technicznych nowinek
Niczym kawaler miłych dziewczynek
Otwarty umysł do końca więc miej
Twe piękne hobby zakończy Silent Key...

Janusz SP2BDW

Przelot nad miejscami dotkniętymi przechodzącym frontem burzowym późnym wieczorem 11.08.2017. Zniszczenia całych kompleksów leśnych. Ludzie odcięci od prądu , wody, telefony nie działają, brak zasięgu sieci.

 

Oblot Rytla w pięć dni po najsilniejszej nawałnicy nad Polską.
Niestety nakręciłem się głową, ponieważ loty odbywały się w okolicy lądowiska i trzeba było się mocno rozglądać. Wysokość przelotowa od 400 do 600m, prędkość 50-76km/h.

 

 

 

 kruszwica2017

Krótkofalarski Grill Kruszwica 2017”

 

W dniach od 30 czerwca do 2 lipca 2017 roku odbyło się kolejne już spotkanie krótkofalarskie na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Kruszwica (Mysia Wieża) przy ośrodku żeglarskim „POPIEL” na ulicy Żeglarskiej 1. Tradycyjnie humory zebranym uczestnikom dopisały, aura mogła być lepsza, ale nie było najgorzej i główna uroczystość odbyła się przy dobrej pogodzie.

 

W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób z naszego region, SP3, i SP7, zarówno krótkofalowców jak i osób im towarzyszących. Spotkanie miało charakter rekreacyjny, jednakże, żeby tradycji stało się zadość na tego typu spotkaniach, były i prelekcje. Spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchających, a przedstawili je koledzy Zbyszek SP2IU („Moje telegraficzne początki”), Przemek SP7VC (Wyprawa na T31T) oraz Roman SP2GTJ („Pamiętajmy o kolegach – twórcy inowrocławskiego krótkofalarstwa”). Za ich przygotowanie i przedstawienie organizatorzy serdecznie dziękują.

Przy grillu i nie tylko dyskusjom nie było końca. W czasie spotkania nawiązano szereg łączności – organizatorzy zadbali, by zainstalowane były radiostacje amatorskie.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy przybyłym gościom oraz kolegom z Klubu SP2KCW za czynną pomoc w organizacji spotkania „ Krótkofalarski Grill Kruszwica 2017”. Szczególne podziękowania należą się Irkowi SP2DKI za aktywną prace na pasmach. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć na stronie OT 04.

W imieniu organizatorów Roman SP2GTJ

 

Z żalem wielkim informujemy, że 25 lipca 2017 roku zmarł Zbyszek Gorgolewski SP2IU. Serdeczny kolega, jeden z najlepszych telegrafistów w SP. Poproszony zawsze służył radą, niezrównany gawędziarz, mający wiele do powiedzenia o polskim krótkofalarstwie na przestrzeni ponad półwiecza. Przygodę z krótkofalarstwem pod własnym znakiem rozpoczął w roku 1957, w tym obchodząc 60-lecie pracy w eterze używając znaku HF60IU. Przez dziesięciolecia członek Bydgoskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców (OT04), a przez ostanie lata Toruńskiego Oddziału PZK (OT26).

Pogrzeb Zbyszka odbędzie się w poniedziałek 31 lipca 2017 o godzinie 12.00 w Bydgoszczy na cmentarzu Nowofarnym przy ulicy Artyleryjskiej/Zaświat. Uroczystość będzie miała miejsce w kaplicy po prawej stronie cmentarza (nie w kościele przy alei głównej)

 SP2IU 1

 

 

Piotr Eichler SP2LQP sekretarz OT04

 

 

Powieść sensacyjna SP4BBU dla krótkofalowców pt. "Agent nadaje"


Na tegorocznej imprezie ŁOŚ w dniu 27 maja br. kol. Ryszard SP4BBU zaprezentuje swoją nową książkę dla krótkofalowców pt. "Agent nadaje". Jest to pierwsza w polskiej literaturze powieść, ktorej akcja w całości rozgrywa się w środowisku radioamatorów. Opowieść o urokach naszego hobby, jak zapewnia autor, jest wzbogacona o wątki sensacyjne, a nawety kryminalne. Jest to bowiem publikacja przeznaczona nie tylko dla fanów naszego hobby, ale i czytelnikow, którym obca jest nasza pasja. Autor ograniczył do minimum nazewnictwo radiotechniczne. Chcąc przybliżyć czytelnikom nasze hobby, Ryszard SP4BBU zawarł na wielu kartach ksiazki piękno naszej pasji w postaci opisów wypraw krótkofalarskich w kraju i za granicą. Sa podane przykłady wieloletniej przyjaźni fanów krótkofalarstwa. Nie brakuje wątków związanych z radioreaktywacją wsród młodzieży. Aby książkę się lepiej czytało wpleciono postać szpiega działającego w naszym środowisku. Pościgi i akcje policyjne mające na celu złapanie agenta uatrakcyjniają fabułę.
Nakład ksiazki jest minimalny, wręcz śladowy. To zaledwie kilkaset egzemplarzy. Autora – emeryta nie stać na opłacenie druku paru tysięcy egzemplarzy w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Zdaniem kolegów krotkofalowców, którzy przeczytali książkę przed jej wydrukowaniem, publikację dobrze się czyta. Warto aby ZG PZK i kierownictwa klubów oraz OT PZK zadeklarowały autorowi chęć nabycia książek, bo w przystępny sposob pokazuje ona na czym polega nasza pasja. Książka mogłaby się znaleźć w bibliotekach szkolnych i trafić do adeptów naszego hobby w klubach krótkofalarskich. Książka nie będzie dostępna w ksiegarniach i w internecie, tylko u autora SP4BBU. Można do niego wysyłać maile z deklaracjami zakupu.
Od 1 do 10 czerwca br. autor będzie za granicą. Maile do SP4BBU: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Prelekcja Ryszarda SP4BBU na temat ksiazki i krótkofalarstwa na You Tube. Należy wpisac : SP4BBU nowa ksiażka Agent nadaje.

 

agent nadaje m